Bath Township, Ohio

 

Home

History

Employment

Departments

Administration

Cemeteries

Fire Department

Parks

Police Department

Service Department

Solid Waste

Zoning

Links

Contact Us

 

 

 

Bath Township

Boards, Commissions and Committee Members


Trustees' Advisory Council Members

Jeff Andrew
Amy Bowers
Dave Carlos

Nadine Clar

Sean Gaffney
Julie Nitzsche

Rachael Post

Ron Rett

Mike Sternasty

Appearance Review Commission
Melanie Baker
Jason Boltz - Vice Chair
Timothy Franklin - Chair
Leah Heiser - 2nd Alternate
Betsy Marchetta - 1st Alternate
Julie Nitzsche

Curtis Smock
 

Board of Zoning Appeals
JoAnne Bondi - 2nd Atlernate

Betty Eastman
Nancy Fay - 1st Alternate
Linda Hastings - Chair
Jeff Kerr

David Landis

Michael Mack - Vice Chair
 
Zoning Commission
Richard Bradner - Chairman
Maryellen Burnham
Emily Hete
Jim Hower - 1st Alternate
Thomas Flynn - 2nd Alternate

Joy Kosiewicz
Scott Meyer - Vice Chair
 

Community Development Corporation, Inc. (Park Board)

Ryan Arth
Lisa Baker

Carolyn Balogh

Amy Bowers

Jennifer Douglas

Marc Dusini

Cindy Eitner
Alan Garner
Beth Gerberich - Treasurer

Elaina Goodrich
John Hathaway
Thad Hete
Charlie Johnson

Mary Anne Krejci

John Landis
Randy Mitchell
Julie Nitzsche - Vice President
Pam Reitz
Lara Roketenetz
Kathy Sidaway - President
Patty Vesalo

 


Heritage Corridors of Bath Committee
Lynn Abramovich
Kenneth Baldwin

Maryellen Burnham

Becky Corbett
Cynthia Eitner

Sean Gaffney
Elaina Goodrich

Greg Gulish
Jen Hardin
Hannah Krumheuer
James Nelson
Nancy Ray - President
John Sahl
Pat Whitmer

Bath Township Museum Committee

Jeff Andrew
Melissa Arnold
Libby Bauman

Lee Darst

Cindy Eitner

Gail Elrod

Helen Freeman
Spencer Freeman

Elaina Goodrich

Patti Graham
Jen Hardin

Mary Anne Krejci
Chuck Reitz
Scott Schrade

Paul Schubert

Sondra Tewalt
Tom Tubaugh

Angela Van Der Heyde

Billie Whittum
Anna Zender


Volunteer Fire Department Dependents' Board
Jeff Andrew
Elaina Goodrich
Robert Motz

James N. Nelson
George Seifert

Memorial Day Committee
Donald Allen - Chair

Karen Beres
Ernie Estep

David Hartman

Peter Kesler

Edwin Kiefer
Dick Krejci

Mary Anne Krejci

William Loeb

Jim Nelson
Carolyn Niedert

Robert Patterson

Jan Schutte-Reed
Kathy Sidaway

Barbara Toth

Ed Toth

Ron Weintraub

 

Friends of Yellow Creek (FOYC) Committee

Julie Acus
Dave Arthur
Kathleen Arthur
Stephanie Blind
Jeff Bonomo
Thomas Doran - Chair

Elaina Goodrich

Joseph Hoffmann
Randy Kalstrom

Brenda McShaffrey
Martin Murphy
Dan Nelson

Merle Owen - Secretary

Sabet Sabet - Vice Chair
Jan Schutte-Reed

Norma Setteur

Water and Sewer District Board
Thomas Giffels
Daniel Kalstrom
Jack Lynett
Jeffery Mockbee
Joseph Morris
David Redle
Stephen Schreiber - Chair